Staff Directory

Administration

Name
Position
Phone
Tammy Scholz
Principal
Rona Head
Assistant Principal
George Dimas
Dean of Students
Celeste Boboltz
Principal's Secretary
Lori Kohl
Counseling Secretary
Kimberly Guilbault
Records Secretary
Stephanie Lazar
Office Aide

Athletics

Name
Position
Phone
Thomas Oestrike
Athletic Director
Sarah Vanatta
Secretary
Shelby Robosan
Athletic Trainer

Counseling Office

Name
Position
Phone
Jocelyn Casalou
Counselor (A-G)
Andrea Grove
Counselor (H-Q)
Lindsay Mitchell
Counselor (R-Z)

Student Services

Name
Position
Phone
Alyssa Reese
Social Worker
Ellen Shansky
Social Worker
Cheryl Nall
Speech Therapist
Ashley Bowker
Occupational Therapist

Teaching Staff

Name
Position
Phone
Elinora Bokhari
Special Education Teacher
Nicholas Cunningham
Special Education Teacher
Marilyn King-Besteda
Special Education Teacher
Marni Millard
Special Education Teacher
Karen Perini
Special Education Teacher
Deborah Schwegler
Special Education Teacher
Edward Jones
Physical Education Teacher
Trevor Stevens
Physical Education Teacher/Health
Wisty Cruz
Math Teacher
Kelly Gill
Math Teacher
Sarah Hensley
Math Teacher
Cheryl Kelly
Math Teacher
Robert Kiger
Math Teacher
Mark Salzwedel
Math Teacher
Jennifer Elias
MTSS Teacher
James Haas
CTE Teacher
Adam Shirley
CTE Teacher - Welding
Christopher Benedetto
CTE Teacher - Woodshop
Kristin Dysarz
Science Teacher
Jason Guthrie
Science Teacher
Victoria Lupher
Science Teacher
Brandon Rubin
Science Teacher
Denis Dixon
Social Studies Teacher
Jared Nabozny
Social Studies Teacher
Matthew Rawlik
Social Studies Teacher
Shawn Smith
Social Studies Teacher
Sara Daley
Grant Literacy Teacher
Kassandra Gallagher
English Teacher
Robert Gilders
English Teacher
Kristen Lambert
English Teacher
Amy MacIntosh
English Teacher
Jill Kraizman
Art Teacher
Nancy Sly
Art Teacher
Jennifer Lentz
Band Teacher/Music
Cedar Ochab
World Language Teacher - French
Caitlin Berry
World Language Teacher - Spanish
Max VonHatten
World Language Teacher - Spanish

Support Staff

Name
Position
Phone
Hanna Bailey
Paraprofessional
Renee Jackson
Paraprofessional
Barbara Smith
Paraprofessional/Media Center
Barbara May
Special Education Paraprofessional

Security

Name
Position
Phone
Sue Hemple
Security Guard
Katherine Hoffman
Security Guard
Robert Leblanc
Security Guard
Dana Richardson
Security Guard
Donny Scott
Security Guard
Eric Threlkeld
Security Guard
Richard Wright
Security Guard
Xavier Piper
School Resource Officer

Maintenance

Name
Position
Phone
Eddy Barrett
Custodian
Rachel Keeton
Custodian
Bob Peck
Custodian

Promise Zone

Name
Position
Phone
Brandon Gleaton
Executive Director
Moussa Traore
College Success Coach
Desiree Quinn
College Adviser